Jak samodzielnie zrobić saunę ?

Samodzielny montaż sauny jest możliwy jednak wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i narzędzi. Warto zapoznać się z najważniejszymi krokami, które potrzebne są do montażu sauny.

Montaż sauny – początek

Przede wszystkim należy zastanowić się czy sauna ma być w domu czy też w oddzielnym pomieszczeniu. Po określeniu miejsca, w którym ma stanąć sauna należy wykonać posadzki oraz fundamenty. Oczywiście nie można zapominać o podłączeniu niezbędnych mediów i wykończeniu sauny materiałami termoizolacyjnymi.

Warto pamiętać także o zastosowaniu drewna wysokiej jakości jak jodła kanadyjska, cedr czy też świerk skandynawski. Oczywiście trzeba pamiętać, że montaż sauny nie może obyć się bez zamontowania ław ponieważ na czymś trzeba siedzieć.

Montaż sauny – dalsze kroki

Oczywiście nie można zapominać o montażu pieca, który będzie dostarczał ciepłą wodę do sauny. Warto także zamontować drzwi ponieważ jednak bardzo często w saunie siedzi się w samej bieliźnie. Następnymi krokami, które trzeba zrealizować wykonując montaż sauny jest wykończenie środka oraz zadbanie, aby sauna z zewnątrz była także w odpowiedni sposób wykończona.

Dzięki zadbaniu o wszystkie szczegóły można cieszyć się wysokiej jakości sauną, którą samodzielnie się zrobi. Montaż sauny wymaga wielu kroków jednak dzięki odpowiedniej wiedzy można sobie z tym poradzić.

Jak jest zbudowana sauna?

Współcześnie sauna może być po prostu osobnym, wydzielonym pomieszczeniem, ze ścianami wyłożonymi drewnem lub materiałem odpornym na wysoką temperaturę powietrza. Dla uproszczenia przyjmijmy, że będzie to drewno, zazwyczaj stosuje się panele z drewna o grubości co najmniej 12 mm, pod którą znajduje się warstwa wełny mineralnej. Dobra izolacja pozwala w pełni wykorzystać możliwości sauny, bez niepotrzebnych strat ciepła.

Oprócz wykończenia ścian bardzo ważne jest podłoga, która powinna być wykonana z takiego materiału, który będzie odporny na wilgoć. W grę wchodzi terakota, a nawet wykładzina z tworzywa sztucznego, ale nie ulega wątpliwości, że terakota to lepsze rozwiązanie.

Bez względu na rodzaj sauny warto wykonać odpływ wody, pomoże to w sprawnym utrzymaniu czystości. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji. Powietrze musi się wymieniać, ważny jest jego obieg.

Do podgrzewania powietrza lub wody używa się zazwyczaj elektrycznych pieców, przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju pracy. Tego rodzaju urządzenia wyposażone są w termostaty i programatory, pozwalające zautomatyzować pracę sauny.

Oświetlenie stosowane w saunach musi spełniać wymogi dotyczące szczelności oprawy. Nie ma możliwości, żeby para wodna dostawała się do układów elektrycznych.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów