Co to jest sauna i jak działa?

Sauna to mały pokój, który jest używany do sesji termicznych przez kąpiących się. Podczas gdy łaźnie parowe otaczają Twoje ciało gorącą parą, sauny są małymi pomieszczeniami, które nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, bez pary ani wilgoci dodanej do powietrza. Poziom wilgotności w pomieszczeniu jest niski, ale temperatura jest dość wysoka w porównaniu do chociażby łaźni parowej. Ogrzewanie pomieszczeń sauny odbywa się albo poprzez wylewanie wody na podgrzewane elementy, takie jak drewno, kamienie i elektryczny grzejnik, albo przez promieniowanie podczerwone, które ogrzewa węgiel lub włókna węglowe.

Drewno w saunie, usuwanie toksyn z organizmu

Sauna jest zwykle wyłożona drewnem, aby zapewnić izolację w celu utrzymania temperatury.  Sesje mogą być zarówno suche, jak i mokre, mają na celu pocenie się ciała z powodu panującego wewnątrz ciepła. To dodatkowo zmusza organizm do ciężkiej pracy poprzez szybsze pompowanie krwi, pozbywanie się nadmiaru soli, wody i toksyn z organizmu oraz zwiększoną szybkość krążenia w ciele. Technika zwiększonego pocenia była stosowana od dawnych czasów i była powszechna w skandynawskim regionie Europy. W dzisiejszych czasach sauna jest szeroko stosowaną techniką terapeutyczną do detoksykacji organizmu. Terapia w saunie pomaga organizmowi na wiele sposobów.  Sauna zapewnia szereg   korzyści zdrowotnych dla organizmu a efekty są obserwowalne już w ciągu dwóch  odbytych sesji.

Historia saunowania

Słowo sauna pochodzi z języka fińskiego. Początkowo mianem tym określano rodzaj kąpieli, zażywanej w specjalnych drewnianych domkach zlokalizowanych na zewnątrz, w pobliżu jezior czy rzek. Ale z czasem słowo sauna zaczęło odnosić się do specjalnego pomieszczenia, najczęściej z drewna, w którym można korzystać z dobroczynnych właściwości  kąpieli. Dzisiaj w języku potocznym usłyszymy raczej, że idziemy do sauny , a nie że będziemy saunować.  Ale bez względu na użyte słowa najważniejsze jest, żeby zdawać sobie sprawę z korzyści , jakie daje korzystanie z sauny.

Rodzaje saun

No więc idziemy do sauny albo projektujemy czy kupujemy saunę  – ale jaką? Samo określenie sauna nie jest jednoznaczne, istnieje bowiem wielka różnorodność w tej dziedzinie. Są sauny suche, określane również mianem saun fińskich, są sauny infrared (sauny IR lub na podczerwień) , są sauny parowe czy mokre, nazywane łaźniami parowymi. Można też wybrać saunę mieszaną i połączyć w jednej kabinie saunę fińską z sauną infrared.

Jakie ciepło wybrać – czyli  sauna sucha fińska, sauna infrared czy łaźnia parowa?

Elementem łączącym i spajającym wszystkie rodzaje saun jest CIEPŁO, jego dobroczynny wpływ na ciało człowieka jest znany od wieków. I po to właśnie idziemy do sauny – po korzyści dla zdrowia, jakie da nam jej ciepło. Ale nie tylko – bo  sama kąpiel i korzystanie z sauny to już wielka przyjemność. A odprężenie i zrelaksowany organizm już po seansach w saunie to nieoceniona korzyść dla każdego człowieka.

Nie każdy jednak lubi to samo – są osoby preferujące bardzo wysokie temperatury  i niską wilgotność powietrza. Są miłośnicy niższych temperatur i wysokiej wilgotności. Są też tacy, którzy otwarci są na każdy z tych rodzajów doznań – w zależności od ilości dostępnego czasu czy nastroju.

No więc sauna sucha czy parowa? Sauna fińska czy może kabina na podczerwień?

Warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych saun i panującymi w nich warunkami , aby  wybrać saunę najlepszą dla siebie.

  • Sauna fińska (sucha)
  • Sauna infrared (na podczerwień)
  • Łaźnia parowa (sauna mokra)
  • Sauny mieszane (sauna fińska + kabina IR)

Co daje nam sauna?

Zalet  kąpieli w saunie jest bardzo wiele. Kąpiel w saunie to doskonały sposób na pozbycie się napięcia – zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Doskonale oczyszcza ona organizm z toksyn, poprawia przemianę materii, regeneruje siły po wysiłku. Działanie sauny w połączeniu z wieloma kosmetykami poprawia wygląd naszej skóry. Wpływ sauny na zdrowie fizyczne to temat wielu opracowań , można jedynie wspomnieć o jej dobroczynnym działaniu na układ krążenia, bóle mięśniowe, reumatyzm. Są oczywiście przeciwwskazania do korzystania z kąpieli w saunie i trzeba skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Sauna stanowi również świetne miejsce spotkań  i służy zacieśniania relacji. W przypadku sauny domowej rodzinne korzystanie z kąpieli pozwala na zacieśnianie więzi rodzinnych . Kiedy korzystamy z sauny w obiekcie użyteczności publicznej mamy możliwość poznania nowych ludzi oraz budowania nowych znajomości.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów

Czy korzystanie z sauny pomaga schudnąć?

Sauny coraz częściej pojawiają się w większych klubach fitness i przy gabinetach odnowy biologicznej. Zazwyczaj opisywane są jako element wspomagający odchudzanie, czasem broszury reklamowe informują nawet,