piec sauna

Piec do sauny – elektryczny czy opalany drewnem

Wynalazek sauny pochodzi z krajów skandynawskich. Tam wciąż popularne w użyciu są tradycyjne piece opalane drewnem, które nadają tym miejscom niezwykłego uroku. Taki piec do sauny sprawdza się gdy brak dostępu do źródła prądu, natomiast potrzebuje budowy dodatkowych szybów odprowadzających produkty spalania, systematycznego usuwania popiołu i czyszczenia go.

W Polsce odchodzi się od pieców opalanych drewnem – stosuje się piece elektryczne. Ich zaletą jest łatwość obsługi oraz przyzwoite koszty eksploatacji. Taki piec należy dostosować do rodzaju sauny (fińska czy parowa), do materiałów, z których jest zbudowana oraz do rozmiaru sauny – przyjmuje się, że na 1m3 potrzeba 1 kW mocy. Rynek oferuje piece z generatorem pary i/lub z systemem sterowania temperaturą i wilgotnością. Elektryczny piec do sauny najlepiej podłączyć pod zasilanie trójfazowe o mocy 400V. Aby piec elektryczny posłużył nam przez długie lata należy pamiętać o odpowiednim doborze kamieni, np. z diabazu oraz ich stałym kontrolowaniu. Egzemplarze zużyte, wybrakowane należy systematycznie usuwać, by nie dopuścić do uszkodzenia pieca.

Który wybrać?

Jeżeli zależy nam na podtrzymaniu tradycyjnego, surowo-drewnianego charakteru sauny i nie przeszkadza nam czyszczenie pieca – można wybrać piec na drewno. Zwolenników komfortu i luksusu bardziej przyciągną elektryczne piece do sauny.

About the author