Piec do sauny – elektryczny czy opalany drewnem

Wynalazek sauny pochodzi z krajów skandynawskich. Tam wciąż popularne w użyciu są tradycyjne piece opalane drewnem, które nadają tym miejscom niezwykłego uroku. Taki piec do sauny sprawdza się gdy brak dostępu do źródła prądu, natomiast potrzebuje budowy dodatkowych szybów odprowadzających produkty spalania, systematycznego usuwania popiołu i czyszczenia go.

Rynek oferuje piece z generatorem pary i/lub z systemem sterowania temperaturą i wilgotnością.

Elektryczny piec do sauny najlepiej podłączyć pod zasilanie trójfazowe o mocy 400V. Aby piec elektryczny posłużył nam przez długie lata należy pamiętać o odpowiednim doborze kamieni, np. z diabazu oraz ich stałym kontrolowaniu. Egzemplarze zużyte, wybrakowane należy systematycznie usuwać, by nie dopuścić do uszkodzenia pieca

To urządzenie, bez którego prastary wynalazek Finów nie mógłby istnieć. Dawniej opalane węglem dziś wspierane przez nowoczesną technologię dającą nowe możliwości użytkowania i cieszenia się chwilami relaksu w najlepszej możliwej formie.

Aby sauna dobrze funkcjonowała, potrzebny jest odpowiedni dobór pieca. Będzie on uzależniony od wielkości naszej kabiny i tego, gdzie się znajduje. Przy wyborze grzejnika zaleca się sięgnąć porady profesjonalistów. Pozwoli uniknąć to wyboru urządzenia o zbyt małej mocy, jak i zbyt dużej, które mogłoby uszkodzić naszą saunę.

Wyróżniamy kilka typów pieców:

  • Elektryczne
  • Gazowe
  • Opalane drewnem
  • Wielofunkcyjne

Piecyk do sauny: elektryczny 230v czy gazowy?

W saunach domowych zwykle stosuje się piece elektryczne. Same sauny są mniejsze, zużywają mniej energii i łatwiejsze w montażu, bo w przeciwieństwie do tradycyjnie opalanych węglem, sauna z piecem elektrycznym nie wymaga komina. Kolejną zaletą pieców elektrycznych jest ich możliwość zamontowania zarówno na ścianie sauny, jak i podłodze. Moc takiego pieca będzie uzależniona od wielkości samej sauny. Dodatkowo potrzebne będzie bliskie źródło zasilania i dobór odpowiedniego złącza. Polskie przepisy bezpieczeństwa mówią, że jeśli montujemy urządzenia powyżej 5kW, wymagają one zasilania trójfazowego.

Piec elektryczny Harvia, o mocy 230v to małe urządzenie, które można spokojnie zamontować w niewielkiej saunie. Nie przekracza ono 5kW i sprawdzi się idealnie w domowych warunkach. Piece elektryczne takie jak ten mają różne warianty estetyczne, które możemy dobrać do naszych upodobań. Na rynku dostępne są modele gdzie do obudowy (najczęściej wykończonej drewnem lub elementami drewnianymi) wkładane są kamienie, które piec podgrzewa, jak i piece w formie pionowych koszy, które zapewniają doskonałe rozprzestrzenianie się ciepła.

opalanie drewnem piec do sauny

Zaletą pieców elektrycznych jest łatwość obsługi oraz przyzwoite koszty eksploatacji. Taki piec należy dostosować do rodzaju sauny (fińska czy parowa), do materiałów, z których jest zbudowana oraz do rozmiaru sauny – przyjmuje się, że na 1m3 potrzeba 1 kW mocy.

Co się zaś tyczy pieców gazowych są one nieco droższe od elektrycznych jednak mają tę przewagę, że nagrzewają saunę szybciej i są tańsze w eksploatacji. Taki piec ogrzewa się gazem ziemnym lub propanem, ale do tego drugiego potrzebna jest odpowiednia złączka. Posiadanie pieca gazowego przy saunie wymaga sprawdzenia i odbioru przez profesjonalnego gazownika.

Sauna opalana drewnem

W tych tradycyjnych i ponadczasowych saunach musi zostać zamontowany dodatkowy komin (standardowo o średnicy 125mm) odprowadzający dym z pieca na zewnątrz. Należy również zaplanować dodatkowe miejsce niedaleko samej kabiny, aby w łatwy sposób składować drewno. Jego ilość jest uzależniona od wielkości sauny.

Piec opalany drewnem rozgrzewa się do znacznie wyższych temperatur niż elektryczny czy gazowy dlatego należy zadbać o jego bezpieczną odległość od łatwopalnych części sauny. Jeśli jednak jest to niemożliwe, należy zamontować niepalne osłony izolacyjne. Dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy saunę w ogrodzie jest zamontowanie lub wybranie projektu, który uwzględnia osadzenie drzwiczek pieca w pokoju wypoczynkowym lub tzw. przedsionku kabiny. Wyeliminuje to konieczność wychodzenia na zewnątrz, aby dołożyć do ognia.

Piec do sauny Harvia (8kw, 10kw)

Wszystkie piece marki Harvia o mocy 8-10kW posiadają gwarancję producenta. Cena piecu o takiej mocy waha się w okolicach 4 tys. złotych, jednak jest to urządzenie wart inwestycji. Nadają się doskonale do saun domowych jak i hotelowych czy w spa.

sauna harvia piec elektryczny

Ich wytrzymała budowa i solidność w wykonaniu zapewniają długą żywotność przy dużej eksploatacji. Część z oferowanych pieców jest wielofunkcyjna jako podgrzewacz kamieni, ale i generator pary. Dodatkowo posiadają w wyposażeniu pojemniki na esencje aromatyczne oraz ruszty na zioła. Dzięki temu nasza sauna może się zmienić z fińskiej w parową, aromatyczną czy ziołową.

Sterowniki do pieca sauny

Mogą być zupełnie proste, jak i wielofunkcyjne. Dobór odpowiedniego sterownika do pieca jest uzależniony od osobistych preferencji. Trzeba zadać sobie pytanie, jakie funkcje będzie miała nasza sauna? Czy będzie miała regulację światła? Czy piec będzie miał opcje wytwarzania pary? Czy w naszej saunie ma znaleźć się wywietrznik elektryczny, czy manualny? Część sterowników oferuje też możliwość ustawienia i zapisania kilku programów oraz automatyczne opcje jak wietrzenie sauny po seansie czy ustawienie timera.

Który więc wybrać?

Jeżeli zależy nam na podtrzymaniu tradycyjnego, surowo-drewnianego charakteru sauny i nie przeszkadza nam czyszczenie pieca – można wybrać piec na drewno. Zwolenników komfortu i luksusu bardziej przyciągną elektryczne piece do sauny.

Dobór odpowiednich urządzeń do naszej sauny to nie lada wyzwanie jednak warto uzbroić się w cierpliwość a dobrze przygotowana kabina, odwdzięczy nam się wieloletnią posługą i wytrzymałością. Jeśli brak nam doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach lub czujemy się niepewnie w kwestii doboru pieca, dobrze jest zwrócić się o pomoc do specjalisty. Dobra sauna to dobra inwestycja w nasze zdrowie.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów

Czy korzystanie z sauny pomaga schudnąć?

Sauny coraz częściej pojawiają się w większych klubach fitness i przy gabinetach odnowy biologicznej. Zazwyczaj opisywane są jako element wspomagający odchudzanie, czasem broszury reklamowe informują nawet,