Schładzanie organizmu po saunie

Terapia zdrowotna w saunie polega na intensywnym nagrzaniu ciała przez kilka minut a następnie jego właściwym schładzaniu. Najlepiej jeżeli przy budynku, w którym jest sauna, mieści się też basen na świeżym powietrzu konicznie z zimna wodą, bo oprócz schłodzenia ciała, trzeba ochłodzić także i płuca.

Dzięki temu hartujemy organizm i „przyzwyczajamy” go do normalnych warunków, jakie panują na zewnątrz. Gdy takiej możliwości nie ma należy ratować się otoczeniem. Świeże powietrze wspaniale dotleni nasz organizm, równie skuteczne może się okazać nacieranie śniegiem. Chcąc obniżyć temperaturę ciała zachowajmy jednak umiar, bo nie chodzi o to by stać w przeciągu lub wyziębić całkowicie organizm.

Jednak aura na zewnątrz nie zawsze nam sprzyja i tu na szczęście ratują nas profesjonalne sauny (np. sauna infrared lub sauna fińska). Dzisiaj wszelkie hotele spa mają tak rozwiniętą infrastrukturę, aby zapewnić również i odpowiednie chłodzenie organizmu. W przypadku braku basenu w pobliżu sauny, farmy piękności i zdrowia posiłkują się odpowiednim systemem wentylacji. Tak wyposażona sauna spełnia wszystkie wymagania do właściwego korzystania z jej dobrodziejstw.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów

Czy korzystanie z sauny pomaga schudnąć?

Sauny coraz częściej pojawiają się w większych klubach fitness i przy gabinetach odnowy biologicznej. Zazwyczaj opisywane są jako element wspomagający odchudzanie, czasem broszury reklamowe informują nawet,