Akcesoria do sauny – co się nam przyda?

Od aromaterapii po kapcie, od specjalnych funkcji oświetleniowych po ręczniki, istnieje mnóstwo akcesoriów zaprojektowanych specjalnie w celu poprawy komfortu i relaksu wewnątrz sauny. Aby osiągnąć nowe poziomy dobrego samopoczucia, zapoznaj się z przewodnikiem po najlepszych akcesoriach do sauny, które przeniosą Twoją sesję na wyższy poziom! Akcesoria do sauny mogą wzbogacić ogólne wrażenia z pobytu w saunie. Od wiaderek i chochli do kąpieli po pokrowce na ławki dla wygody – istnieje wiele akcesoriów, które mogą zwiększyć przyjemność z seansu w saunie.

Ławki do sauny są niezbędnym akcesorium do stworzenia wygodnego miejsca do siedzenia w łaźni parowej. Pokrycia ławek są wykonane z wielu materiałów, takich jak drewno, kamień lub tkanina i zapewniają dodatkową wyściółkę i komfort podczas saunowania.

Wiadro do sauny jest niezbędnym elementem podczas napełniania łaźni parowej gorącą wodą. Wiadro pomaga zapewnić, że pojemniki z wodą pozostaną na swoim miejscu, zapobiegając jednocześnie ewentualnym kroplom lub rozlaniu. Chochle są świetne do nabierania i nalewania wody na głowę lub ciało bez zamaczania rąk podczas intensywnych sesji cieplnych.

Zestaw do aromaterapii jest kolejnym świetnym akcesorium do sauny, ponieważ pomaga wypełnić powietrze uspokajającymi zapachami, takimi jak eukaliptus lub lawenda, dzięki odparowaniu lotnych olejków po dodaniu do gorących skał znajdujących się w niektórych łaźniach parowych. Jonizator tlenu może być również używany do dodawania oczyszczonego powietrza do środowiska, które może pomóc w zapobieganiu chorobom układu oddechowego od tworzenia podczas nadmiernego narażenia na ciepło i wilgoć wewnątrz jednostki sauny.

Czapka do sauny

Jeśli zdecydujemy się korzystać z sauny warto zaopatrzyć się w specjalistyczną czapkę do sauny. Głównym celem, dla którego zakłada się czapkę jest ochrona organizmu przed przegrzaniem. Ważne jest, aby nie doszło do zbyt szybkiego przegrzania organizmu, aby nie nadwyrężyć zdrowia i bezpiecznie relaksować się w ciepłym pomieszczeniu.

czapki do saunowania

Na rynku najlepiej oceniane i najczęściej dostępne są czapki z wełny filcowej. Materiał ten umożliwia łatwe dopasowanie do obwodu głowy i doskonałą izolację. Dodatkowo dzięki nałożeniu czapki mamy swojego rodzaju okluzję; jeśli nałożymy na włosy olejek, serum czy maskę włosy doskonale je przyswoją, dzięki czemu zabieg będzie miał jeszcze lepsze efekty.

Ręcznik do sauny męski

Nieodzownym elementem dla osoby, która regularnie korzysta z sauny jest ręcznik. Ważne jest, aby zaopatrzyć się w produkt dopasowany do siebie. Kilt to nazwa ręcznika do sauny przeznaczonego dla mężczyzn. Jest uszyty tak, aby nosić go bezpośrednio na biodrach.

ręcznik do sauny męski

Dzięki temu niezależnie od rozmiaru można czuć się komfortowo. Dodatkowo można zaopatrzyć się w ręcznik, który w pasie posiada gumkę, która gwarantuje utrzymanie go na swoim miejscu.

Ręcznik do sauny damski

Ręcznik damski, który będzie przeznaczony do korzystania z sauny musi z pewnością być dłuższy. Pareo, czyli ręcznik przeznaczony dla kobiet jest odpowiedniej długości i szerokości, aby czuć się swobodnie i komfortowo. Dodatkowo ręczniki te często posiadają rzepy, dzięki czemu ułatwiają stabilne założenie go na piersiach.

recznik do sauny dla kobiety damski

Aby ręcznik saunowy spełniał swoją funkcję musi być wysokiej jakości produktem. Warto zwrócić uwagę na rodzaj użytej do wykonania artykułu przędzy oraz na stopień pochłaniania wilgoci przez ręcznik.

Leżak do sauny

Specjalny leżak do sauny pozwala jeszcze bardziej zrelaksować się i cieszyć korzystaniem z chwili dla siebie. Przeważnie leżaki wykonane są z drewna, malowane na dowolny kolor, aby wpasować się w gusta właściciela.

leżaki do sauny do saunowania

Warto przy zakupie zwrócić uwagę na to, jak leżak jest profilowany, aby zapewnić nam jak najbardziej komfortową pozycję. Ponadto leżaki mają możliwość regulacji oparcia, abyśmy czuli się komfortowo.

Zapach do sauny

Sauna to doskonała okazja, aby skorzystać z aromaterapii. Olejki eteryczne mają różne właściwości w zależności od naszej potrzeby. Na rynku znajdziemy wiele różnych zapachów, który użyte w saunie jeszcze bardziej nas zrelaksują lub zadziałają prozdrowotnie.

zapach do sauny jaki najlepszy

Olejek lawendowy działa uspokajająco przed snem, olejki inhalacyjne pomogą nam w walce z katarem czy chorymi zatokami a zapachy kwiatowe do sauny dodatkowo wprowadzą nas w doby nastrój i pozytywnie nastroją.

Wiadro i chochla do sauny

Tradycyjne wiadro do sauny jest ważnym elementem rytuału kąpieli, trzyma odmierzoną ilość świeżej, zimnej wody, która ma być powoli wylewana na gorące kamienie tworząc w pomieszczeniu gęstą chmurę pary i wilgoci.

Wykonane z drewna, bambusa, aluminium lub plastiku wiadra są zazwyczaj bardzo ozdobione misternymi rzeźbieniami i malowidłami. Najczęściej mają one uchwyty po obu stronach dla łatwego manewrowania na i z grzejnika.

Mniejsze chochle dodawane do większości wiader zostały zaprojektowane tak, aby nabierać tylko odrobinę wody na raz i być używane do regularnego skrapiania wodą wybranych gorących kamieni w celu stworzenia maksymalnych obłoków pary i intensywnego ciepła. Praktyka ta działa również cudownie na oczyszczanie zatok oddechowych z drobnoustrojów, dzięki czemu korzystanie z sauny jest bardzo korzystne dla osób cierpiących na przewlekłe choroby płuc, takie jak astma czy zapalenie oskrzeli.

Jak działa sauna?

Sauna jest pomieszczeniem, w którym pasuje wysoka temperatura oraz wilgotność. Korzystanie z niej jest bardzo zdrową formą odprężenia ciała i umysłu. Pozytywnie wpływa na organizm, ale też psychikę. Regularne odwiedzanie sauny niesie szereg pozytywnych skutków.

Przede wszystkim pomaga w redukcji stresu i napięcia, niesamowicie relaksuje ciało i umysł. Dodatkowo wpływa też na naszą skórę i wygląd ciała. Dzięki niej skóra oczyszcza się, poprawia jędrność i kolor. Ponadto niesie też działanie prozdrowotne: poprawia krążenie i wzmacnia odporność.

Organizm w saunie jest wystawiony na przebywanie w wysokiej temperaturze, dzięki czemu ciało człowieka podnosi swoją temperaturę prowokując procesy wewnątrz ciała do szybszej regeneracji. Ważne jest, aby po ciepłym seansie w saunie wziąć chłodny prysznic. Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z sauny warto zaopatrzyć się w akcesoria, które przydadzą się nam podczas przebywania w niej.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów

Czy korzystanie z sauny pomaga schudnąć?

Sauny coraz częściej pojawiają się w większych klubach fitness i przy gabinetach odnowy biologicznej. Zazwyczaj opisywane są jako element wspomagający odchudzanie, czasem broszury reklamowe informują nawet,