Prawdziwy sekret urody Finów

Sauna fińska to sauna, która w tym momencie znana jest dzięki Finlandii. Jako, że posiada ona kilka pozytywnych właściwości, o ile chodzi o Nasze ciało i ducha, to poprzez ostatnie kilka lat łatwo można było zauważyć, jak stawała się coraz bardziej popularna też i w Naszym kręgu.

Otóż, sauny fińskie znane są z tego, że relaksują i oczyszczają. W saunie takiej oddycha się łatwiej dzięki temu, że usuwa ona bóle mięśni i stawów, a też zmiękcza skórę. Dosłownie u osób ze zwiększonym ciśnieniem krwi, po skorzystaniu z sauny fińskiej można było zauważyć jego natychmiastowe obniżenie. Dlatego, o ile ktoś odwiedza sauny fińskie non stop spodziewać może się, że jego skóra będzie nie tylko zdrowa, niemniej jednak również będzie prezentować się młodziej i będzie o wiele bardziej elastyczna.

W saunie fińskiej przebywa się od dziesięciu do piętnastu minut, co już wystarczająco pozwala otworzyć się porom w skórze, właśnie dzięki poceniu. Później należy się odpowiednio ochłodzić. Dobrze także będzie korzystać z tych saun, które wyposażone są w specjalne nawilżacze. Zwłaszcza poleca się saunę fińską paniom, które pragną poprawić swój wygląd oraz dodatkowo wszystkim osobom, które mają kłopoty ze snem.

Specyfikacja pobytu w saunie

Specyfiką sauny fińskiej jest połączenie wszystkich zalet tradycyjnej suchej sauny w stylu rzymskim, z wilgotną sauną typu rosyjskiego. Podstawą jest drewniana salka z gorącym powietrzem, mająca kilka poziomów. Wchodzimy tam na 10 minut, stopniowo przemieszczając się co kilka chwil na wyższy poziom. Po upływie tego czasu wychodzimy.

Wówczas zaczynamy powoli obmywać całe ciało chłodną wodą, zaczynając od stóp. kiedy zaczną nam marznąć stopu, znów wracamy na 10 minut do sauny. Drugi etap polega na tym, ze rozlewamy w nagrzanej saunie szklankę wody, zmieniając wilgotność powietrza. Czynność powtarzamy jeszcze raz. Po trzecim razie kończymy i udajemy się pod prysznic. Ważne, żeby nie używać mydła – wysuszy ono skórę, z której właśnie ściągnęliśmy złuszczony naskórek.

Wizyta w saunie fińskiej daje całemu organizmowi uczucie lekkości i przyjemnego rozgrzania. Mimo że wychładzamy się na koniec, wo w środku nasze ciało kumuluje ciepło i jeszcze przez długi czas odczuwamy błogi wpływ rozgrzewającego nas gorącego powietrza.

Sauna fińska jest wskazana szczególnie dla ludzi, którzy często się przeziębiają. Kontrolowane ogrzewanie i wychładzanie ciała pomaga pobudzić naturalną odporność organizmu. Również osoby z nieżytami górnych dróg oddechowych, zatok i oskrzeli powinny korzystać regularnie z tego typu rozgrzewających zabiegów. Sauna fińska, podobnie jak sauna infrared, pomaga także w leczeniu schorzeń układu ruchu, takich jak zapalenie stawów kręgosłupa czy niektóre choroby neurotyczne. Również wszelkiego rodzaju rehabilitację pourazową można wspierać z powodzeniem, łącząc tradycyjną rehabilitację z pobytami w saunie.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów

Czy korzystanie z sauny pomaga schudnąć?

Sauny coraz częściej pojawiają się w większych klubach fitness i przy gabinetach odnowy biologicznej. Zazwyczaj opisywane są jako element wspomagający odchudzanie, czasem broszury reklamowe informują nawet,