Sauna na bóle reumatyczne

Wpływ sauny w leczeniu bóli reumatycznych jest nie do przecenienia. Nagrzewanie miejsc powodujących ból jest jednym z najstarszych sposobów na radzenie sobie z tego rodzaju dolegliwościami. W przypadku sauny mamy jeszcze do czynienia z dodatkowym, oczyszczającym organizm działaniem, pomaga to w sytuacji gdy powodem bólu są stany zapalne.

W przypadku bólów reumatycznych lędźwiowo-krzyżowych odradza się wszelkie kąpiele w wodzie o temperaturze poniżej 30 stopni. Generalnie im wyższa temperatura, tym lepiej, oczywiście nie możemy dopuścić do poparzenia skóry, trzeba więc wykazać się rozsądkiem i umiarem.

Sauna oczywiście przynosi ulgę w przypadku bólów reumatycznych, jednak odpowiednio stosowana może mieć też właściwości lecznicze. Oczywiście podstawowe leczenie farmakologiczne, rehabilitacja fizyczna i dieta nie mogą być zastąpione przez wizyty w saunie, ale oczyszczająca i rozgrzewająca energia pozwoli skutecznie wspierać leczenie.

Najlepsze efekty osiągniemy korzystając z sauny mniej więcej dwa razy w tygodniu. Dobrze by było, gdyby towarzyszyły jej również masaże. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju i nasilenia bólu. W niektórych przypadkach wystarczą masaże i sauna, w innych nie obędzie się bez leczenia farmakologicznego.

Termoterapia powoduje jednak, że tkanki są lepiej ukrwione. Już samo to pomaga zwalczyć ból. Na dodatek przy lepszym krążeniu podawane leki działają po prostu o wiele szybciej. Wyższa temperatura pomaga również pokonać sztywnienie stawów i wzmaga efekty przeciwzapalne.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów

Czy korzystanie z sauny pomaga schudnąć?

Sauny coraz częściej pojawiają się w większych klubach fitness i przy gabinetach odnowy biologicznej. Zazwyczaj opisywane są jako element wspomagający odchudzanie, czasem broszury reklamowe informują nawet,