Rola sauny w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Wokół leczniczych właściwości sauny powstało z biegiem lat wiele mitów, które do dziś pokutują wśród osób, które chętnie skorzystałyby z jej dobrodziejstw, ale boją się, ponieważ usłyszały gdzieś, że tego typu wypoczynek może się dla nich okazać szkodliwy. Jednym z takich mitów jest informacja, jakoby nadciśnienie tętnicze było przeciwwskazaniem w korzystaniu z sauny.

U osób z nadciśnieniem tętniczym rzeczywiście istnieje pewne niebezpieczeństwo, ale tylko wówczas, gdy nie stosują się do zaleceń lekarza, czyli nie zażywają leków i nie przestrzegają diety. Zwłaszcza odżywianie ma tu znaczenie, ponieważ osoba z nadciśnieniem zazwyczaj musi zrzucić wagę.

Przyjmując leki i przestrzegając diety można bez obaw korzystać z dobrodziejstw sauny. A ta może wspierać leczenia nadciśnienia. Warto jednak skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który pomoże ustalić jaki rodzaj sauny może być skuteczny. Ważne jest również, aby nie przedłużać wskazanego przez lekarza czasu przebywania w saunie.

Temperatura i wilgotność powietrza w saunie ma dobry wpływ na nasz organizm, uważa się je za naturalne „stabilizatory” ciśnienia. Sauna działa również w przypadku osób ze zbyt niskim ciśnieniem, pomagając w osiągnięciu odpowiedniego stanu.

W Szwajcarii są obecnie prowadzone działania dotyczące wpływu sauny na leczenie nadciśnienia. Kilkanaście zabiegów pod okiem pielęgniarzy w większości przypadków wystarczało, by pomóc w ustabilizowaniu ciśnienia na stałym, zadowalającym poziomie. W leczeniu nadciśnienia lepiej sprawuje się sauna fińska niż sauna infrared.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów

Czy korzystanie z sauny pomaga schudnąć?

Sauny coraz częściej pojawiają się w większych klubach fitness i przy gabinetach odnowy biologicznej. Zazwyczaj opisywane są jako element wspomagający odchudzanie, czasem broszury reklamowe informują nawet,