Dziecko w saunie – zalecenia

Jeśli lubicie korzystać z sauny i zastanawialiście się kiedy będziecie mogli zabrać do niej malucha, mamy dla Was odpowiedź!

Według badań już trzymiesięczne dzieci mogą być przyzwyczajane do pobytu w łaźni. Jeśli zadbamy o to, aby taka wizyta spełniła pewne zasady, nie musimy się o nic obawiać. Wręcz przeciwnie! Naukowcy potwierdzili, że pobyt bobasa w saunie nie tylko zwiększa jego odporność, ale i sprawia, że malec staje się spokojniejszy i lepiej zasypia. Dodatkowo uelastycznia i odżywia skórę oraz układ mięśniowo-szkieletowy dziecka.

W Polsce zwykle do sauny zabiera się maluchy od 3 roku życia i jest to w jakiś sposób uzasadnione. Dziecko jest już w stanie samo zdecydować, kiedy będzie chciało wyjść lub poinformować nas o tym, jak się czuje. Jest także bardziej skłonne do zrozumienia, że jest to miejsce, w którym trzeba zachowywać się grzecznie i cicho. Ważne, aby pamiętać, że wizyta w łaźni powinna być dla malca ciekawym przeżyciem, a nie traumą, dlatego nie zabierajmy go tam na siłę!

Zasady korzystania z sauny przez dziecko:

Przed wejściem do sauny musimy umyć malucha pod prysznicem i wytrzeć go do sucha. Dziecko nie powinno nic jeść, ani pić. Musimy zdjąć z niego wszelkie metalowe ozdoby, a jeśli potrafi korzystać z nocnika – również pieluszkę.

W saunie malec powinien siedzieć na swoim ręczniczku, na najniższej półce. Temperatura panująca w łaźni powinna wynosić od 60 do 70 stopni Celsjusza. Możemy ją uzyskać za pomocą panelu sterujące w saunie lub otwierając drzwi – wietrząc w ten sposób wnętrze, aż do osiągnięcia danej temperatury.

CO NAJWAŻNIEJSZE: Pierwsza wizyta w saunie NIE powinna trwać dłużej niż jedną minutę. Zaś po wyjściu musimy schłodzić maluszka letnią wodą, dać mu coś do picia oraz pozwolić na chwilę odpoczynku. I zdecydowanie nie zabierajmy go do sauny kolejny raz tego samego dnia! Dzieci starsze, od trzeciego do dziesiątego roku życia, mogą sukcesywnie zwiększać czas pobytu w łaźni, a od dziesiątego roku życia mogą już wchodzić do normalnie nagrzanych saun.

Pamiętajcie również, że z sauny mogą korzystać TYLKO ZDROWE dzieci!

Istnieją ośrodki, oferujące specjalne dni dla dzieci w saunie. Wtedy kompetentna osoba zadba o pełen komfort i bezpieczeństwo każdego malucha.

Dowiedz się więcej

Więcej ciekawych artykułów

Czy korzystanie z sauny pomaga schudnąć?

Sauny coraz częściej pojawiają się w większych klubach fitness i przy gabinetach odnowy biologicznej. Zazwyczaj opisywane są jako element wspomagający odchudzanie, czasem broszury reklamowe informują nawet,